Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Letio sam za firera

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Recenzije knjiga
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
dsacic

Član od: 10 Stu 2005
Mjesto: Varaždin-Poreč
PorukaUpisano: Uto Velj 24, 2009 2:13 pm    Naslov poruke: Letio sam za firera Citiraj ovaj komentar

Nova knjiga na našem tržištu u autora Heinza Knoke u izdanju Zag. naklade cijena 80 kn., sa poštarinom meki uvez.
Knjigu sam naučio u četvrtak preko interneta , a u petak je sa njom poštar bio na vratima ( Zagreb- Poreč).

Knjga predstavlja ratni dnevnik pilota g.Knoke , koji je letio na zapadnom frontu . Knjigu se isplati pročitati jer su takve knjige rijetkost kod nas te ju za relativno male novce imati u svojoj kučnoj arhivi.

Jedino mi nije jasno zašto je na omotu knjige FW 190, ako je Knoke letio na Me 109, a FW se u njizi spominje samo jednom.
Također mala zamjerka izdavaču jer nije naveo ili istražio kojim povodom je Knoke dobio odlikovanje NDH koje je vidljivo na jednoj njegovoj slici.[/u]
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
morest

Član od: 06 Sij 2009
Mjesto: ST-ŠI
PorukaUpisano: Uto Velj 24, 2009 7:41 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Zanimljivo štivo, a i povoljno Very Happy Znaš li možda o kojem se NDH odlikovanju radi, ili možeš, ako nije preveliko kršenje autorskih prava, postaviti skan ili fotku TE njegove slike gdje nosi olikovanje?
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Boris G.

Član od: 03 Ruj 2007
Mjesto: SPLIT
PorukaUpisano: Uto Velj 24, 2009 8:45 pm    Naslov poruke: Re: Letio sam za firera Citiraj ovaj komentar

dsacic Napisao/la:

Također mala zamjerka izdavaću jer nije naveo ili istražio kojim povodom je Knoke dobio odlikovanje NDH koje je vidljivo na jednoj njegovoj slici.[/u]

Zato jer izdavači najčešće objavljuju prijevod strane knjige "As Is" (onakav kakav jest) i ne bave se istraživačkim radom! Wink

MAK "Reoplan"
Natrag na vrh
TangoHotel

Član od: 10 Velj 2006
Mjesto: Pl.Qu. 66177/14Ost
PorukaUpisano: Uto Velj 24, 2009 11:46 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

morest Napisao/la:
Zanimljivo štivo, a i povoljno Very Happy Znaš li možda o kojem se NDH odlikovanju radi, ili možeš, ako nije preveliko kršenje autorskih prava, postaviti skan ili fotku TE njegove slike gdje nosi olikovanje?

Knoke nosi oznaku zrakoplovne legije NDH, i to vrlo ranu i rijetku verziju. Nažalost nezna se kako i kada ju je dobio, ali izgleda da mu je bila jako draga jer ju je nosio sve do kraja rata.
Zanimljivo je da je Knoke bio na Istočnom bojištu u sastavu 6./JG52, ali samo nešto više od mjesec dana (period svibanj-lipanj 1941, u tom periodu nije bilo naših još na istoku).

Natrag na vrh
prelude

Član od: 23 Stu 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sri Velj 25, 2009 12:13 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

TangoHotel Napisao/la:
Knoke nosi oznaku zrakoplovne legije NDH, i to vrlo ranu i rijetku verziju. Nažalost nezna se kako i kada ju je dobio, ali izgleda da mu je bila jako draga jer ju je nosio sve do kraja rata.
Zanimljivo je da je Knoke bio na Istočnom bojištu u sastavu 6./JG52, ali samo nešto više od mjesec dana (period svibanj-lipanj 1941, u tom periodu nije bilo naših još na istoku).

Možda je sudjelovao u obuci naših legionara ...
Natrag na vrh
markojeras

Član od: 08 Lis 2005
PorukaUpisano: Sri Velj 25, 2009 12:30 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Daklem, pitanje jeste: gdje je dotični bio u ljeto i jesen 1941. godine?
TangoHotel

PorukaUpisano: Sri Velj 25, 2009 12:58 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

po ovako:

xx.01.41 - 07.03.41 Ergänzungsgruppe/JG52, (Mannheim, Cognac, Döberitz)
07.03.41 - xx.05.41 II./JG52, (Döberitz)
xx.05.41 - 02.07.41 6./JG52, (Ostende, Suwalki, Subolewo, Varena, Molodelzno)
02.07.41 - 30.07.41 I./JG1, (Katwijk)
30.07.41 - 14.02.42 3./JG1, (Husum, Katwijk, Jever, Borkum, Vlissingen)
sve na sjeveru
Natrag na vrh
morest

Član od: 06 Sij 2009
Mjesto: ST-ŠI
PorukaUpisano: Sri Velj 25, 2009 11:05 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Iako znam ponešto o NDH oznakama i odlikovanjima, ovo vidim prvi put Shocked Jeli ovo sigurno neka rana, prva verzija Zrakoplovne Legije i koliko se uopće zna o ovoj oznaci? Vidim da se kužiš dosta u ovu problematiku TangoHotel (a i tvoj avatar mi je odnekud poznat, možda bi ja trebao staviti svoj pa bi se lakše prepoznali Very Happy )
Natrag na vrh
TangoHotel

PorukaUpisano: Sri Velj 25, 2009 11:42 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Moj avatar je na svim forumima isti (12 o'clock high, LBB, LEMB, kolekcionari...), a nick mi je različit. Na 12 o'clocku mi je nick puno ime i prezime. Cool
Natrag na vrh
Rukoš

Član od: 24 Sij 2009
PorukaUpisano: Čet Kol 13, 2009 11:42 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Knokeov ratni put, barem dijela koji se tiće obrane Reicha, puno je artikuliranije obradio John Weal u knjizi "Bf 109 Defence of Reich Aces" nego sam Knoke u svojoj knjizi.

http://ebook30.com/link.php?id=aHR0cDovL3d3dy5tZWdhdXBsb2FkLmNvbS8/ZD1ON0tTTTZHRQ==&w=1
Boris G.

PorukaUpisano: Čet Kol 13, 2009 1:24 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Rukoš Napisao/la:
Knokeov ratni put, barem dijela koji se tiće obrane Reicha, puno je artikuliranije obradio John Weal u knjizi "Bf 109 Defence of Reich Aces" nego sam Knoke u svojoj knjizi.

http://ebook30.com/link.php?id=aHR0cDovL3d3dy5tZWdhdXBsb2FkLmNvbS8/ZD1ON0tTTTZHRQ==&w=1

Vjerojatno zato jer je John Weal pisac, a Knoke nije, a možda i zbog toga jer je Knoke usporedo s pisanjem morao i ratovati i nastojati preživjeti.
Knokeova knjiga nije knjiga, nego njegov osobni dnevnik odštampan onakakv kakav jeste, bez lekture i prepravaka.

MAK "Reoplan"
Natrag na vrh
Rukoš

PorukaUpisano: Čet Kol 13, 2009 3:10 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Boris G. Napisao/la:
Rukoš Napisao/la:

Vjerojatno zato jer je John Weal pisac, a Knoke nije, a možda i zbog toga jer je Knoke usporedo s pisanjem morao i ratovati i nastojati preživjeti.
Knokeova knjiga nije knjiga, nego njegov osobni dnevnik odštampan onakakv kakav jeste, bez lekture i prepravaka.

Potpuno se slažem, ali želim reći da je Weala puno zanimljivije čitati, baš zato što je profesionalni povjesničar i pisac... Zato su ratne biografije npr. Pierrea Clostermanna i Sabura Sakaia puno bolje knjige, jer su pisane uz pomoć pisaca, a Knokeova knjiga ima vrijednost sirovog dnevnika borbenog pilota.
Boris G.

PorukaUpisano: Čet Kol 13, 2009 3:20 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Rukoš Napisao/la:
a Knokeova knjiga ima vrijednost sirovog dnevnika borbenog pilota.

Upravo tako, Knokeov dnevnik ima vrijednost kao povijesni dokument, ne kao literarno djelo.
Meni je bio fascinanatan dio u kojem opisuje kako je u sebi ponavljao "Iskoči, iskoči..." dok je promatrao Spitfire u padu kojeg je pogodio par sekundi prije! To daje jednu ljudsku dimenziju cijelom tom ratnom krkljancu koji se prečesto gleda crno-bijelo.

MAK "Reoplan"
Natrag na vrh
Rukoš

PorukaUpisano: Čet Kol 13, 2009 3:29 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Boris G. Napisao/la:
Rukoš Napisao/la:
a Knokeova knjiga ima vrijednost sirovog dnevnika borbenog pilota.

Upravo tako, Knokeov dnevnik ima vrijednost kao povijesni dokument, ne kao literarno djelo.
Meni je bio fascinanatan dio u kojem opisuje kako je u sebi ponavljao "Iskoči, iskoči..." dok je promatrao Spitfire u padu kojeg je pogodio par sekundi prije! To daje jednu ljudsku dimenziju cijelom tom ratnom krkljancu koji se prečesto gleda crno-bijelo.

I da je u prvim mjesecima presretanja američkih bombardera letio na Bf 109E,
već zastrarjelima u to doba...
Alaska

Član od: 08 Svi 2007
Mjesto: Njemacka
PorukaUpisano: Ned Kol 23, 2009 2:18 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kako se tocno pisalo ime tog pilota (ako je "po-vuceno" /a la Vuk Karazic/ po uzoru na "firera", koji je de facto bio "Führer")?
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Recenzije knjiga Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma