Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Dvocijevka

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> A što je ovo na fotki?!?
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
ares212

Član od: 08 Lip 2008
PorukaUpisano: Čet Velj 05, 2009 3:53 pm    Naslov poruke: Dvocijevka Citiraj ovaj komentar

Bila je od pokojnog pradjeda, znam samo da ne puca (probo sam Very Happy Very Happy )
te da je dosta teška..i dugačka....ima kožni remen....

zanima me koji je to model puške..koja bi joj bila cijena, naravno neću je prodat nego samo želim što više saznat o svojim precima a ovo je jedan od izvora....Molio bih vas da ne kopirate slike zbog privatnih razloga......eh da , da li je moguće da se koristila u ww1
Na njoj nema nikakvih oznaka ....
Hvala unaprijed Marin
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poky

Član od: 16 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pet Velj 06, 2009 12:43 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Sumljam da je iz ww1 ,al nisam stručnjak... Prvo i osnovno pogledaj dali ima kakav natpis il neka oznaka na njoj pa napiši da ljudima koji znaju bude lakše tražiti dalje.
mislav

PorukaUpisano: Pet Velj 06, 2009 9:55 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Probati cu ja pitati frenda, covjek se kuzi u takve stvari. Da li možda znaš iz kojeg je puška razdoblja? Koliko ja vidim model bi mogao biti negdje s početka 20 st.
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pet Velj 06, 2009 10:22 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ne razumijem se baš previše, ali mislim da je u pitanju lovačka puška koja nije korištena kao vojno oružje, a pogotovo ne u 1.sv. ratu.

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
ares212

PorukaUpisano: Pet Velj 06, 2009 3:30 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Početak 20 st. da , imam metke za nju , uslikam ih pa vam pokažem....e da nema nikavih natpisa ali imaju neke kao rese ili slično na pušci.....
Natrag na vrh
Alaska

Član od: 08 Svi 2007
Mjesto: Njemacka
PorukaUpisano: Pet Velj 06, 2009 9:23 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Sigurno lovacka puska. Zatvarac mi djeluje poznato (tj. poluga za zatvaranje), imao sam nesto slicno na jednoj kratkoj replici.
mislav

PorukaUpisano: Pet Velj 06, 2009 11:08 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

To i je klasicna lovacka kokotara. Prema cijevima kalibar 12. Takodjer, koliko vidim, nije bio neki ''luksuzni'' model posto su takvi bili puno vise ukraseni. Malo me jedino zbujuje to da nema bas nikakvih oznaka, barem oznake puskara/ proizvodjaca.

Moja preporuka ti je, ukoliko zelis pusku zadrzati kao kolekcionarsku vrijednost, da ju odneses nekom dobrom puskaru da ju restaurira.
I jedna sigurnosna: danasnji baruti prilicno su jaci od nekadasnjih ( a ova puska je vjerojatno bila predviđena za patrone s crnim barutom ) tako da na tvom mjestu ne bi eksperimentirao s pucanjem, posebno jer ne znas u kakvom je stanju.
zbocek
Gost
PorukaUpisano: Sub Velj 07, 2009 8:37 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Osim što je puška vjerojatno predviđena za patrone punjene crnim barutom, gotovo sam 100% siguran da je ležište dužine 65mm, dok je današnji standard 70mm. Upotreba bezdimnog baruta i duže patrone je dvostruko opasna. Sistem zatvaranja me navodi na nešto, jednu francusku konstrukciju kopiranu kasnije svukuda, ali dok ne provjerim neću izletavati.
Natrag na vrh
zbocek
Gost
PorukaUpisano: Pon Velj 09, 2009 7:28 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Mehanizam zabravljivanja/otvaranja cijevi je Dreyse patent, rekao bih. Njemački, a ne francuski kako sam mislio. No, ako na pušci nema baš nikakvih oznaka, vjerojatno se radi o nekoj bezimenoj kopiji; ali, i takve su imale bar oznaku kalibra negdje na ključu između cijevi ili na šini. Pokušaj skinuti cijevi s glave i skini potkundak, pa pogledaj da negdje ipak nema kakva oznaka. A mislim da bi morala biti, jer cijevi imaju ejektore, a na bezimenim kopijama ih nisam baš vidio. I sama izrada mi djeluje dosta solidno...bar oznaka kalibra i tormentacijski žigovi moraju negdje biti.
Što se tiče kalibra i dužine ležišta - izmjeri promjer ležišta i dužinu cilindričnog dijela, prije konusa, pa ti onda mogu reći o kojem kalibru se radi.
Natrag na vrh
ares212

PorukaUpisano: Sri Velj 11, 2009 11:07 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

ne mogu sad do puške , no našao sam metke...kod kapsule piše ovako "16 TAPČA 16"
te na vrhu piše nešta na ćirilica ne znam šta...te na jednom dijelu piše 3, 50mm
Natrag na vrh
mislav

PorukaUpisano: Čet Velj 12, 2009 8:35 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

ares212 Napisao/la:
ne mogu sad do puške , no našao sam metke...kod kapsule piše ovako "16 TAPČA 16"
te na vrhu piše nešta na ćirilica ne znam šta...te na jednom dijelu piše 3, 50mm

Vjerojatno bi trebalo pisati ''Trepče'' - to je bila tvornica municije.
A brojevi znače da je kalibar 16 ( manji promjer od 12 ), a sačma unutra je promjera 3,5 mm.
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> A što je ovo na fotki?!? Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma