Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

1/48 Hasegawa Bf109 G14 crni "10"
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri,...
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Mtech

Član od: 23 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sub Stu 01, 2008 2:27 pm    Naslov poruke: 1/48 Hasegawa Bf109 G14 crni "10" Citiraj ovaj komentar

Za sve koji maketu nisu vidjeli na CK 2008 a i one koji bi ju voljeli vidjeti jos jednom (ako ima takvih) evo par slika i malo tekstica o tome sta sam sve izmjenjivao i zasto je maketa par puta skoro zavrsila u zidu, daklem:

Na maketu su samogradnjom dodani slijedeći djelovi :

Kokpit :

pojasevi (izrađeni od tanke žice i alu-folije)
ručice za upravljanje gasom i regulaciju smjese
kontrole i prikladna ožičenja za radio uređaje (4 komada)
cijev za dovod goriva
ručice za izvlačenje stajnog trapa
remenje na pedalama
remen i kopča na kučištu topa Mk108
pretinac i izbočenje za akumulator na poklopcu iza pilotove glave
mehanizam za zatvaranje poklopca kabine
ručice za pomoč pri ulasku / izlasku iz kabine zrakoplova
sajla za pridržavanje poklopca kabine u otvorenom položaju (sastoji se od pet djelova)
revi nišan dorađen – dodano tanje stakalce i podizači
vodovi sustava za dovod kisika
razna ostala ožičenja

Poklopac kabine :

ručica za otvaranje / zatvaranje
nosači oklopne ploče (koja je na crnom “10” uklonjena)

Trup i ostali djelovi zrakoplova:

· dodana “rebra” na poklopce hladnjaka / flapsove

· dodani lajtunzi i šelne na noge stajnog trapa

· štitnici / poklopci nogu stajnog trapa stanjeni kako bi više odgovarali mjerilu

· DF loop antena

· FuG 25 IFF antena

· probušene rupe na MG131 mitraljezima i Mk108 topu

· probušeni izlazi na ispušnim cijevima

· štitnici ispušnih cijevi izrađeni od tankog lima

· nosač FuG16ZY antene na vertikalnom stabilizatoru izrađen od tankog lima

· antena za FuG16ZY

· Morane antena i pripadajuči panel

· pokitan spoj između dijela E1 (vidi sastavnicu) i trupa

· repni kotač zarotiran

Boje i oznake:

Maketa je u potpunosti farbana Gunze akrilnim bojama tj. odgovarajućim RLM nijansama. Oznake su špricane uz pomoć Montex maski – Zvonimirovi križevi na donjoj strani krila i grb na vertikalnom stabilizatoru su dekali (križevi su vlastite izrade a grb je iz seta koji je izradio Vjekoslav Ranec). Oznaka jata, popularna kozja glava, je prostoručno crtana tehničkom olovkom.

Mtech: poruka promijenjena dana: Sub Stu 01, 2008 11:43 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
adi

Član od: 01 Stu 2008
Mjesto: SARAJEVO
PorukaUpisano: Sub Stu 01, 2008 7:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

SVAKA CAST ODLICAN JE!!!
Natrag na vrh
Vine

Član od: 31 Lis 2008
Mjesto: Rijeka
PorukaUpisano: Sub Stu 01, 2008 8:22 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nevjerovatno kako ljudi rade makete.Stvarno svaka cast.Jedva cekam da skupim za AB i kompresor...
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Poky

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Sub Stu 01, 2008 9:31 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jedino što ću reći ,je: kapa dolje.
tomy1999

Član od: 02 Lis 2008
Mjesto: PODTUREN
PorukaUpisano: Ned Stu 02, 2008 1:13 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

svaka riječ je suvišna zato kolega jednostavno svaka čast
dr. vlado

Član od: 12 Ožu 2008
PorukaUpisano: Pon Stu 03, 2008 7:56 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Bravo, mestre! Svaki drugi komentar je suvisan...
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
PorukaUpisano: Pon Stu 03, 2008 11:15 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Vidio sam ga uživo na natjecanju Crnoj kraljici i odmah mi je zapeo za oko. Very Happy Vrlo je lijepo složen i uvijek je lijepo vidjeti Messer sa oznakama vezanim za našu vojnu povijest. Puno si skrečao i rezultat je jako dobar. Šteta što nisi malo "izdušio" gume ili zamijenio plastične sa resinskim kotačima , a i spustio repne horizontalne površine. Tu je i pitanje rivetiranja i ispravke netočnog spinnera na Hasegawinoj maketi, ali to je pitanje osobnih ukusa... naravno, kad napraviš Messera 109 i to ZNDH, onda su odjednom svi eksperti, bez obzira na manjak podataka za konkretni avion, pa ću i ja reći svoje osobno mišljenje. Iako bi još prije godinu dana rekao da je izbor kamuflaže RLM 74/75/76 dobar, mislim da je ipak trebala biti 82/75/76 sa prebojavanjem oko trupa sa RLM 65, a ne 76, ali to je moje mišljenje...Imao sam namjeru napraviti isti avion, ali sam "u hodu" odustao i odlučio pričekati da se netko udostoji objaviti dvije neobjavljene fotografije ovog aviona, a na kojima se štošta bolje vidi nego na one dvije loše objavljene. Svoju tvrdnju vezanu za kamuflažu temeljim na odnosu datuma vezanih za proizvodnju varijante G-14, naredbe RLM-a o uvođenju nove kamuflaže i dolasku Bf 109 u ZNDH. Evo, neću više filozofirati...

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
Aranza

Član od: 25 Lis 2007
Mjesto: Pula
PorukaUpisano: Pon Stu 03, 2008 11:47 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Majstorski. Wink

Španac
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail MSN Messenger
Mtech

Član od: 23 Lis 2005
PorukaUpisano: Pon Stu 03, 2008 12:15 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Grunf Napisao/la:
Vidio sam ga uživo na natjecanju Crnoj kraljici i odmah mi je zapeo za oko. Very Happy Vrlo je lijepo složen i uvijek je lijepo vidjeti Messer sa oznakama vezanim za našu vojnu povijest. Puno si skrečao i rezultat je jako dobar. Šteta što nisi malo "izdušio" gume ili zamijenio plastične sa resinskim kotačima , a i spustio repne horizontalne površine. Tu je i pitanje rivetiranja i ispravke netočnog spinnera na Hasegawinoj maketi, ali to je pitanje osobnih ukusa... naravno, kad napraviš Messera 109 i to ZNDH, onda su odjednom svi eksperti, bez obzira na manjak podataka za konkretni avion, pa ću i ja reći svoje osobno mišljenje. Iako bi još prije godinu dana rekao da je izbor kamuflaže RLM 74/75/76 dobar, mislim da je ipak trebala biti 82/75/76 sa prebojavanjem oko trupa sa RLM 65, a ne 76, ali to je moje mišljenje...Imao sam namjeru napraviti isti avion, ali sam "u hodu" odustao i odlučio pričekati da se netko udostoji objaviti dvije neobjavljene fotografije ovog aviona, a na kojima se štošta bolje vidi nego na one dvije loše objavljene. Svoju tvrdnju vezanu za kamuflažu temeljim na odnosu datuma vezanih za proizvodnju varijante G-14, naredbe RLM-a o uvođenju nove kamuflaže i dolasku Bf 109 u ZNDH. Evo, neću više filozofirati...

Pa da sad ja nebi filozofirao do besvjesti samo cu reci da sam maketu radio po tim neobjavljenim fotografijama snimljenim nakon preleta ... sto se tice bojanja tu nebi htio previse ulaziti u neke diskusije (kojih je fala bogu bilo:D) osim ponoviti svoj stav da se iz CB fotki jako tesko moze nesto zakljuciti (npr ista boja moze izgledati dijametralno suprotno samo ako se poveca ekspozicija a da o vrsti filma otvoru blende i dr. ne govorimo) ... dosta dugo sam istrazivao i mozgao oko ovog zrakoplova,imao sam gomilu problema - izrada se oduzila na preko dvije godine(naravno efektivnog rada je bilo puno manje)ali nikako nisam htio odustati od ovog projekta pa dok se kojim slucajem ne objave neke kolor fotke ili jos bolje izdana zapovjed o prebojavanju (sto je ravno nuli) ja u potpunosti stojim iza ovog izbora boja-ako nekog zanima zasto, mozemo otvoriti neku novu n-tu temu o bojanju zrakoplova u ZNDH:wink: ... do tada bih se samo htio zahvaliti svima na pozitivnim komentarima i Marku Jerasu na svesrdnoj pomoci pri izradi makete!

Pozdrav!
Natrag na vrh
dr.zeko

Član od: 23 Sij 2008
Mjesto: novi sad
PorukaUpisano: Pet Stu 14, 2008 12:48 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Sta reci,hm...
Svaka cast. Shocked
Rukoš

Član od: 24 Sij 2009
PorukaUpisano: Ned Velj 08, 2009 12:40 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Uf kakvo maketarenje! Zakon!

Pitanje (znam da će Grunf prvi vidjeti): Da li se "V" uvijek nalazi ispod lijevog krila, ili su moguće varijacije?
Iwtcha

Član od: 24 Kol 2007
PorukaUpisano: Ned Velj 08, 2009 1:31 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Odlično Very Happy
Markus

Član od: 18 Kol 2008
Mjesto: Zagreb - Croatia
PorukaUpisano: Ned Velj 08, 2009 1:35 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pridružujem se pohvalama. Svaka čast.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site AIM Yahoo Messenger MSN Messenger
Danny

Član od: 19 Pro 2008
PorukaUpisano: Ned Velj 08, 2009 3:56 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Mislim da je ovo najbolja 109ka koju sam vidio!
flick

Član od: 24 Ruj 2007
Mjesto: mjesno
PorukaUpisano: Ned Velj 08, 2009 4:00 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

po meni najbolja maketa na CK... em sto je slozena perfektno, ali bojanje je perfekcija
svaka cast
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri,... Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed
Stranica 1/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma