Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Pred ocima neprijatelja

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
milan

Član od: 22 Svi 2008
Mjesto: Svicarska
PorukaUpisano: Uto Lis 28, 2008 11:10 pm    Naslov poruke: Pred ocima neprijatelja Citiraj ovaj komentar

Upravo citam jednu brosuru sa gore napisanim naslovom i radi se o olupini He 111 koji je u Prosincu 1944 godine oboren od strane engleskog Mosquito-a u blizini otoka Sv. Andrije.U zrakoplovu koji je prevozio dva djelatnika njemacke obavjestajne sluzbe Abwer-a nalazila su se i tri kovcega sa brizantnim dokumentima o njemackim agentima i o NDH osobama sa popisom obitelji koje je trebalo izvuci u Italiju.Prije pada je radio telegrafista poslao poruku o tocnom mjestu pada zrakoplova.Zbog vaznosti dokumenata njemci salju 4 ronioca DECIMA X i jednog njemackog ronioca sa talijanskom podmornicom koja isplovljava iz Trsta, da pokupe dokumente.Podvig je u toliko interesantan jer s obzirom tadasnji stupanj razvoja tehnike ronjenja, dekompresija, tri-mix isl. ronilo se po prvi puta na dubine preko 50 metara.Da li netko zna nesto vise o tom dogadjaju?
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Blockaderunner

Član od: 05 Tra 2007
PorukaUpisano: Sri Lis 29, 2008 3:50 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ako smijem pitati što piše u toj brošuri i o kakvoj je uopće brošuri riječ?
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
milan

PorukaUpisano: Sri Lis 29, 2008 10:10 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

To je brosura od sedamdesetak stranica, trenutno na kioscima na njemackom govornom podrucju.
Nr.10 Der Landser präsentiert SOS Historie:
"Unter den Augen des Feindes"
Dezember 1944:Deutsche Fröschmänner bergen geheime Dokumente aus einem versunkenen Flugzeug-Wrack.
Natrag na vrh
zbocek
Gost
PorukaUpisano: Sri Lis 29, 2008 10:16 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ima li točnih podataka o lokaciji, da pokušamo zaroniti i vidjeti ima li tamo čega? Sto metara pod vodom je ogromna udaljenost i nedovoljno precizno na toj dubini.
Natrag na vrh
milan

PorukaUpisano: Čet Lis 30, 2008 8:41 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nema tocnijih podataka, kazu da je na strmijoj strani otoka, nisam bio na tom otoku, ali predpostavljam u smjeru prema otvorenom moru, jer je zrakoplov bio u kurirskoj misiji i trebao je odnjeti dokumente i dva agenta u Italiju.To je vise pisano kao prica , sjecanje ucesnika,ali iako nije dokumentarac ne vjerujem da je izmisljotina, iako treba uzeti vise u funkciji zabavnog stiva.Ako netko hoce i razumije njemacki, neka mi posalje na privatan mail neku adresu i ja cu mu poslati brosuru, jer ja i onako nakon sto procitam knjigu, sacuvam samo u elektronskom formatu, tako da hard copy mogu pokloniti.Imam cak dva komada, kada sam vidio da je radnja na nasem podrucju kupio sam odmah dva, nek se nadje.Milan
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945. Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma